včely - Zakladni skola Zlin, Mostni

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

včely

Akce školy
 


Návštěva včelaře na naší škole


    V rámci Dne Země navštívil na začátku týdne naši školu včelař pan ing. Jiří Kalenda z Vizovic. Měl připravenu zajímavou prezentaci a vyprávění o včelách a jejich životě a významu. Akce se zúčastnili žáci 8. a 9. ročníku a vybraní žáci 7. ročníku.
    Nejprve jsme nahlédli malinko do historie včelařství a seznámili se s počátky využívání včelstev člověkem. Je to opravdu dlouhá historie. Význam včel pro přírodu je obrovský. Nejen, že dávají med, ale jsou také hlavními opylovači květin a stromů. Jsou pro nás vzorem píle a úsilí, neboť pracují „od slunka do slunka“. Asi nejzajímavější částí bylo povídání o organizaci v úlu, o specializaci jednotlivých včel i o jejich schopnosti udržet v centru úlu stabilní teplotu 35° C, i když venku je třeba
20 ° C. Chrání tak svou matku a královnu. Zajímavý je i osud trubců, kteří již splnili svoji úlohu a jsou z úlu vyhnáni.
    Samostatnou kapitolu představovalo vyprávění o medu a jeho léčivých schopnostech. Máte-li nějakou krvácející ranku, zatřete ji medem a ona přestane krvácet a zhojí se bez jizvy. Pozor však také na alergie na med. Med se rozlišuje podle druhu a hustoty i způsobu zpracování. Léčivá je také mateří kašička a propolis.
    Bude-li to možné, pozveme si pana Kalendu k nám ještě někdy, abychom se o včelkách dozvěděli ještě více.

                                                                                        Jindřiška Hradilová


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky